Příspěvek
05.11. 2018
Halloween

31. října jsme si ve škole vyzkoušeli, jak slaví halloween děti v především anglicky mluvících zemích. Strašidla, masky, hrůzostrašná malování - to vše mělo lidem připomnět, že existuje i jiný svět, s nímž se svět živých propojuje právě v poslední říjnový den a noc - v předvečer Všech svatých. 

Několik fotografií zde.

Ačkoliv jdou Dušičky velmi rozšířeným svátkem, každá země jej slaví po svém. V zemích s křesťanskou tradicí je zvykem navštívit hřbitov a rodinný hrob, rozsvítit na něm svíčku či položit živé květiny a zavzpomínat na své zemřelé příbuzné. V anglosaských zemích se evropský svátek přeměnil na Halloween. Název je odvozen od "All Hallow Even", tedy "předvečer Všech svatých".

Svátek původně sloužil jako vzpomínka na zesnulé, kteří nejsou na tuto skutečnost připraveni a procházejí fází očišťování. Tradice zapalovat v tento den ohně a svíčky pochází od Keltů i Slovanů, kteří věřili, že oheň očišťuje a pomáhá chránit před zlými duchy. Svíčky, které se zapalují dnes, jsou pozměněnou formou právě této tradice.

Keltové i Slované osídlili Evropu a jejich kultury se zde prolínaly. Předpokládá se proto, že se svátek Samhain slavil i na území ČR a byl s nástupem křesťanství nahrazen svátkem Všech svatých a Dušičkami.
Zdroj: https://globe24.cz/domov/18432-dusicky-samhain-nebo-halloween-kde-se-tento-svatek-vlastne-zrodil